Ochorenia a vakcíny

Kliešťová encefalitída

Charakteristika ochorenia:

Nákazu kliešťovou encefalitídou spôsobujú vírusy. Tie sa na človeka prenášajú prostredníctvom infikovaných kliešťov, pričom prameňom nákazy sú zvieratá (hlodavce, líšky, vysoká zver, ale aj domáce zvieratá ako kozy a ovce). Možná je aj potravinová nákaza nepasterizovaným mliekom a mliečnymi výrobkami nakazených zvierat. Výskyt ochorenia je sezónny, podľa aktivity kliešťov od jari do neskorej jesene.

Príznaky:

Ochorenie môže prebiehať bez príznakov, ako chrípke podobné ochorenie alebo ako zápal mozgu a mozgových blán. Po -inkubačnej dobe trvajúcej 7-14 dní nastáva prvá fáza s typickými chrípkovými príznakmi v podobe zvýšenej teploty, bolesťami hlavy, svalov, nevoľnosťou a podobne Po odznení týchto ťažkostí nastáva obdobie akejsi remisie, keď sa nakazený cíti lepšie. Nasleduje druhá fáza, keď sa vírus prejaví v plnej sile a začne útočiť na nervový systém a mozog. Horúčka sa vráti, pridružia sa poruchy správania, vedomia, kŕče, dokonca ochrnutie končatín. U niektorých ľudí môže infekcia prebiehať mierne, najmä v oblastiach premorených infikovanými kliešťami. 

Epidemiológia:

V roku 2015 bolo na Slovensku 85 prípadov kliešťovej encefalitídy, 69 bolo hospitalizovaných a jeden pacient  zomrel. Kliešte sa najčastejšie nachádzajú na okrajoch lúk, na vlhkých miestach v tieni stromov, nie je však výnimkou, že sa objavia aj v mestských parkoch či radovej zástavbe miest. Možno ich už nájsť aj v nadmorskej výške 1 400 metrov. Výskyt kliešťovej encefalitídy už hlásia všetky škandinávske krajiny. V rámci postihnutých krajín zaberajú ohniská encefalitídy stále väčšiu časť ich územia. V Európe sa nákaza dostáva stále severnejšie, vyskytuje sa aj na ostrovoch, v susednom Poľsku je prítomná už vo všetkých vojvodstvách. V Čechách sú postihnuté všetky kraje už dlhšiu dobu, nové endemické oblasti boli zaznamenané na Slovensku, v Lotyšsku, Estónsku, Slovinsku či vo Švajčiarsku, dokonca v ruskej Moskovskej oblasti. Nakazené larvy a nymfy sa vyskytujú omnoho častejšie ako dospelé kliešte, čo je tiež dôvodom, prečo mnoho postihnutých neuvádza prisatie kliešťa. Neodhalená larva môže sať krv celkom dva dni, než odpadne, dospelý kliešť dokonca dva týždne. Je preto dobré pripomenúť, že ku prenosu vírusu dochádza už po dvoch hodinách od prisatia infikovanej samičky alebo nymfy. Prognóza ochorenia sa zhoršuje so stúpajúcim vekom, trvalé následky sa však môžu vyskytnúť u dospelých aj u detí. Keďže na toto ochorenie neexistuje liek, pacienti dostávajú len symptomatickú liečbu, liečia sa príznaky.

Očkovanie:

Vakcíny sú podľa zloženia určené pre deti alebo pre dospelých. Deti sa môžu očkovať od veku 1 roka. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok. Očkovanie je najvhodnejšie začať v zimných mesiacoch. V prípade rizika z omeškania, ak sa začína očkovať v teplých mesiacoch, keď sú už kliešte aktívne, možno použiť zrýchlenú schému. Druhá dávka sa vtedy očkuje už  14 dní po prvej dávke. Ochrana nastupuje dva týždne po podaní druhej dávky. Očkovacie látky sa podávajú do svalu. Po 3 – 5 rokoch sa odporúča preočkovanie.

Obsah tejto internetovej stránky je vo vlastníctve a pod kontrolou Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Technické riešenie internetovej stránky podporila spoločnosť sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o.