Ochorenia a vakcíny

Besnota

Charakteristika ochorenia:

Besnota je vírusová nákaza, ktorá postihuje divožijúce aj domestikované zvieratá a môže sa preniesť aj na človeka. V rozvojových krajinách je rozšírená najmä medzi túlavými psami, môže postihnúť opice, netopiere (u nás najmä líšky) a je zodpovedná za viac ako 55-tisíc ľudských úmrtí každý rok, väčšinou v Ázii a Afrike.

Príznaky:

Po infekcii sa vírus rozmnožuje vnútri svalových buniek obklopujúcich ranu. Neskôr zasiahne centrálnu nervovú sústavu a môže sa rozšíriť do celého tela. Inkubačná doba trvá od dvoch do troch mesiacov, ale môže sa pohybovať od niekoľkých dní až po roky. Prvé príznaky ochorenia sú bolesť alebo abnormálne pocity v okolí rany nasledované ďalšími nešpecifickými príznakmi ako horúčka, anorexia, nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy, letargia. V akútnom štádiu besnota napodobňuje encefalitídu (zápal mozgu). Ochorenie sa môže prejaviť v dvoch klinických formách – zúrivej a paralytickej tichej forme. V obidvoch prípadoch nasleduje kóma a smrť.

Epidemiológia:

Besnota sa obyčajne prenáša prostredníctvom slín po uhryznutí, poškriabaní nakazeným zvieraťom, poslinením čerstvých rán alebo slizníc. Najnebezpečnejšie sú poranenia na hlave a prstoch rúk, odkiaľ sa vírus nervovými dráhami môže dostať rýchlo do mozgu. Čím je rana hlbšia, tým viac vírusov sa dostane do tela poraneného.

Očkovanie:

Očkovanie je jedinou efektívnou liečbou a je schopné zneškodniť vírus ešte predtým ako zasiahne centrálny nervový systém. Vo chvíli, keď už ochorenie prepukne, smrť je nevyhnutná. Proti besnote sa očkujú zvieratá aj ľudia, existuje preventívne očkovanie (veterinári, chovatelia zvierat, cestovatelia). Podáva sa do svalu.

Obsah tejto internetovej stránky je vo vlastníctve a pod kontrolou Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Technické riešenie internetovej stránky podporila spoločnosť sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o.