Aktuality

Skoro jej zomrel syn. Už ho chce dať zaočkovať

 

Skoro jej zomrel syn. Už ho chce dať zaočkovať

zdroj: https://domov.sme.sk/c/20623339/skoro-jej-zomrel-syn-uz-ho-chce-dat-zaockovat.html

Synovi Bratislavčanky sa zapálila hrtanová príklopka. Proti takejto infekcii sa očkuje hexavakcínou. Chlapec očkovaný nebol.
Roky bola proti očkovaniu. Nechcela vraj dávať do svojho dieťaťa jedy. Aktívne vystupovala na protiočkovacích internetových fórach. Keď mal jej syn tri roky, vážne ochorel a skoro sa zadusil. Lekár v nemocnici jej povedal, že to bolo preto, lebo nebol zaočkovaný hexavakcínou.
Táto skúsenosť jej zmenila život. Rozhodla sa, že ho dá zaočkovať. Pre zmenu postoja sa však stala terčom útokov odporcov aj zástancov očkovania. Prví ju vyhodili zo svojej skupiny a druhí jej nevyberane nadávali.
Je to príbeh Michaely z Bratislavy. Nechce zverejniť svoje celé meno, lebo sa bojí ďalších útokov oboch skupín. Denník SME však pozná celé jej meno a redaktor sa s ňou osobne stretol.
"Môj syn takmer zomrel na jednu z chorôb, proti ktorej mohol byť očkovaný. Preto chcem, aby sa rodičia rozhodli správne a boli si vedomí rizika neočkovania," vysvetľuje mladá matka dôvod, prečo sa rozhodla zverejniť svoj príbeh.
Nechcela som doňho vstreknúť tie jedy
Michaela sa začala o očkovanie zaujímať pred štyrmi rokmi, keď bola ešte tehotná. Jej syn má teraz tri a pol roka.
"Zaregistrovala som sa na dobre známom mamičkovskom portále. Bola som v skupine za očkovanie, proti nemu a dokonca aj v skupine následky po očkovaní," spomína na to obdobie.“
"Nie som predsa blázon, že do toho maličkého stvorenia, ktoré sa ledva narodilo, dám dobrovoľne vstreknúť všetky tie jedy a hliník a nakoniec budem mať doma autistu či cukrovkára,"
„Michaela"
Veľmi ju podľa vlastných slov vystrašili príbehy "mamičiek, ktoré mali po očkovaní choré dieťa". Rozhodla sa preto svoje očakávané dieťa neočkovať.
"Nie som predsa blázon, že do toho maličkého stvorenia, ktoré sa ledva narodilo, dám dobrovoľne vstreknúť všetky tie jedy a hliník a nakoniec budem mať doma autistu či cukrovkára," približuje svoje vtedajšie zmýšľanie.


Mladá Bratislavčanka priznáva, že neverila lekárom ani medicíne. "Oni nás predsa potrebujú chorých, aby mohli zarábať," spomína si na svoje argumenty.
O potrebe očkovania ju nedokázala presvedčiť ani lekárka jej syna. "Ani pokuta za neočkovanie mi nerobila starosti, veď predsa lepšie zaplatiť ako ublížiť svojmu dieťaťu".
Svoj postoj dokonca považovala za uvedomelý. Bola presvedčená, že choroby, proti ktorým sa očkuje, sa takmer nevyskytujú. Predpokladala, že jej dieťaťa sa riziko netýka. A keby aj ochorelo, tak to prekoná a získa imunitu.
Chlapec bol podľa Michaely zdravý a silný a nič nenasvedčovalo tomu, že by mal mať nejaké zdravotné problémy.


Osudná návšteva
Všetko zmenila návšteva u kamarátky, ktorá má dve zaočkované deti, koncom júna tohto roka.
Deti kamarátky boli podľa Michaely v podstate zdravé. "Iba jej dcéra mala ešte trochu kašeľ po chorobe, ale nič mimoriadne." Deti sa spolu celý večer hrali.
Nasledujúcu noc sa jej syn neustále budil a plakal. Ráno sa sťažoval, že ho bolí jazyk. Mal na ňom biely povlak a zvýšenú teplotu.
Michaela preto išla k pediatričke. Tá dieťaťu urobila výter a poslala ho na krčné. Krčná dala synovi vodičku na jazyk a kázala jej vrátiť sa k detskej lekárke, ktorá mu mala urobiť CRP, teda test na prítomnosť zápalu v tele. Lekárka ho urobila a povedala Michaele, aby na druhý deň prišla so synom na krv.
"Avšak žiadne zajtra už nemuselo byť," hovorí s pohnutím v hlase Michaela. Hoci chlapec zaspal, mal husté sliny a podvečer sa už začal dusiť.
"Vôbec sme netušili, čo sa deje a že od života či smrti ho delia doslova minúty," spomína. Okamžite zavolali záchranku, ktorá syna previezla do Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.
"Keď ho vyšetrili, lekár sa ma opýtal: 'Je vaše dieťa očkované?' Priznala som, že očkované vôbec nie je. Nastalo ticho a lekár mal veľmi vážny výraz tváre."
"Nechcem vás znepokojovať, ale vášmu dieťaťu hrozí akútne udusenie."
„ošetrujúci lekár"


Prestrašená Michaela sa ho spýtala, čo je jej synovi. "Povedal mi, že majú podozrenie na hemofilovú infekciu, na ktorú sa očkuje hexavakcínou. Infekcia vyvolala epiglotitídu (zápalové ochorenie hrtanovej príklopky, pozn. red.), keďže môj syn nemal proti tejto chorobe žiadne protilátky."
Chlapcovi rodičia napriek tomu veľmi nechápali, o čo ide. Lekár si to všimol a povedal im: "Nechcem vás znepokojovať, ale vášmu dieťaťu hrozí akútne udusenie." Chlapcovi totiž opuchla hrtanová príklopka a hrozilo, že sa už neotvorí a on sa zadusí.
Lekárom na oddelení intentívnej starostlivosti sa, našťastie, podarilo nájsť v hrdle Michaelinho syna pár milimetrov, kadiaľ mu zaviedli trubičku a zachránili ho.
Keď rodičov pustili dnu na oddelenie, syn bol napojený na umelej ventilácii.
"Bolo to príšerné. Ten pocit, keď vám zovrie hrdlo a cez slzy nič nevidite," hovorí Michaela.
"Nemohla som robiť nič, iba ďakovať Bohu a lekárom, o ktorých som si do tej chvíle myslela, že nič nevedia a sú to babráci," približuje chvíle, keď sa jej syn v nemocnici dostával z najhoršieho.
Syn ešte zatiaľ pre ochorenie nie je pripravený na očkovanie. Mladá matka však hovorí, že po tejto skúsenosti ho dá zaočkovať podľa pokynov pediatričky.
V rozhodnutí jej pomohla aj známa ruská lekárka a vedkyňa Nona Kuchina, ktorá sa špecializuje na alternatívnu medicínu.
"Našla som ju na sociálnej sieti, opísala som jej svoju situáciu a položila som jej otázky ohľadom bezpečnosti a nevyhnutnosti očkovania. Spýtala som sa, či mám dať svojho syna po tejto chorobe zaočkovať."


Lekárka jej napísala, že ona by svoje dieťa zaočkovať dala.


Zlá pre všetkých
So svojou skúsenosťou sa Michaela chcela podeliť aj na internetových fórach, ktoré sa venujú očkovaniu. Stretla sa však prevažne s nepochopením. Tak u odporcov, ako aj zástancov očkovania.
Antivaxeri jej príbehu neuverili, ani keď na internete zverejnila lekársku správu svojho syna."
"Jedna matka mi napísala, či sa budem dobre cítiť, keď preto nejaká matka zaočkuje svoje dieťa a ono zomrie na vakcínu."

Michaela hovorí, že diskusia v tejto skupine ľudí nebola o logických argumentoch, ale skôr o viere v to, že očkovanie je škodlivé.
Administrátor fóra ju nakoniec zablokoval. Útokov sa však dočkala aj od zástancov očkovania.
"Táto matka, rovnako ako ostatné antivax matky sú sliepky, ale berte to pozitívne, ony potrebujú presne takéto príbehy, aby dali svoje deti zaočkovať," napísala v diskusii jedna z podporovateliek očkovania.
"Bola som znechutená, no pre mňa je podstatné, že môj syn žije," hovorí Michaela.

 

Na článok zareagovala aj prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, vedúca Katedry epidemiológie

„Je smutné, že rodičia zmenia názor na očkovanie až vtedy, keď je ich dieťa v ohrození života. Je to potvrdenie toho, čo sama matka tvrdí. Kampaň proti očkovaniu nie je postavená na odborných argumentoch, ani na dlhoročných skúsenostiach lekárov, ale na emóciách.

Ak rodič z týchto negatívnych emócii vytriezvie akýmkoľvek spôsobom, je to hodné obdivu, nie odsúdenia.  Vôbec sa nečudujem, že ju správca antivax portálu vyradil. Podľa ich pravidiel, kto nesúhlasí so všetkým, čo je tam napísané, ten tam nepatrí. Nechápem však, prečo ju neprijali zástancovia očkovania. Veď ona mala veľkú odvahu priznať sa, že urobila chybu, ktorú chce napraviť a navyše povedať to ostatným.  To vôbec nie je ľahké. Klobúk dolu! Jej príbeh pomôže mnohým rodičom, ktorí sa rozhodujú, či majú dať svoje dieťa zaočkovať. To má veľký význam. A mala by byť príkladom pre ostatných, ktorí majú podobné skúsenosti. Pretože ich je viac. Nemajú však odvahu prehovoriť, hanbia sa. Lekári tiež nemôžu o takýchto príbehoch rozprávať, lebo musia dodržiavať lekárske tajomstvo. Michaela, ďakujem Vám.“

prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, vedúca Katedry epidemiológie,

Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave

 

Obsah tejto internetovej stránky je vo vlastníctve a pod kontrolou Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Technické riešenie internetovej stránky podporila spoločnosť sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o.